Expedice Pulec 2011

Vážení rodiče a studenti,

i pro tento školní rok již připravujeme tradiční Expedici, s netradičním názvem Pulec 2011. Po dvou výjezdech na Balkánský poloostrov jsme se rozhodli zůstat tentokrát v České republice. Ulevíme tak peněženkám a vyhneme se dlouhým přejezdům. Kdo si myslí, že naše země není tak atraktivní, bude, jak doufáme, zklamán. Expedici jsme pojali jako dobývání a poznávání českých nej. Vystoupíme na nejvyšší horu Krušných hor i na náš největrnější kopec, navštívíme největší zoologickou zahradu, největší lázně, nejmladší sopku, nejvýše položené město, svezeme se nejdelší lanovkou nebo dobudeme nejpodivuhodnější rozhlednu. Viděli jste někdy uhelné safari, motýlí farmu, relikviář svatého Maura nebo český Yellowstone? Ještě si myslíte, že letošní Expedice nebude tak zajímavá jako ta do Rumunska či Makedonie? No dobrá. V plánu je i nějaká ta adrenalinová zábava. Necháme na vás, jestli dáte přednost lanovému centru nebo paintballu. Pokud vám budou chybět exotičtí lidé, pak vězte, že v Teplicích převládají mezi hosty Arabové a v Karlových Varech Rusové.

e_cla.jpg

Expedice nese jméno Sváti Pulce. Slavný český horolezec, zvaný Bivak, například dokázal sedmkrát pokořit Milešovku. Není mnoho, co bychom o tomto dobyvateli výšek věděli, snad jen to, že jeho otec byl také Pulec Svatopluk (a ne jak se někdy chybně uvádí Antonín), že i jeho matka, nájemkyně ruského kola v rakouském Prateru, byla Pulec Kröte (rozená Kaulquappe) a dokonce i jeho mladší sestra, v době Svatoplukových největších vertikálních úspěchů ještě malá žabka, byla Pulec. Svatopluk Pulec byl ve své době nejuznávanějším dobyvatelem výšek. Jeho skvělých úspěchů i novátorských postupů využil později rakouský rodák Reinhold Messner, který díky Pulcovi vylezl, kam se jen dalo. Ze Sváťových jedinečných nápadů nelze nevzpomenout definování, kterými třemi body se má člověk lezoucí vzhůru jistit ke skále. Známé čtyři možnosti rozšířil o zuby. Na převisech vyšší obtížnosti využíval úspěšně také rtů, které přimknul ke skále a podtlakem v ústní dutině se udržel i na zcela hladkých stěnách. Při slézání si pak postupným snižováním počtu styčných bodů přivodil na Milešovce četná vážná zranění a jedno ochrnutí.  

Takto vypadá pracovní návrh programu:

1. den – Komáří vížka, hrad Kyšperk, Krupka (štola sv. Martina)

2. den – památník Stadice, Milešovka (exkurze do meteorologické stanice), vrchol Bořeň nad Bílinou

3. den – Zoo park Chomutov, Kamencové jezero, hrad Hasištejn 

4. den – "Uhelné Safari" (návštěva unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku)

5. den – celodenní turistika v oblasti Klínovce, Božího daru a Jáchymova (štoly, naučná stezka po komunistických koncentračních táborech)

6. den – Karlovy Vary (prohlídka města, podzemí), Svatošské skály

7. den – "adrenalinový den"

8. den – turistika v oblasti Slavkovského lesa, Loket, rozhledna Krasno, Bečov a relikviář svatého Maura

9. den – SOOS, Cheb, Motýlí farma Žirovnice, Komorní hůrka

10. den – návrat do České Lípy, cestou cíle, které z různých důvodů nestihneme (počasí, objevení nových zajímavostí)

Ubytování budeme pravděpodobně na třech místech – v oblasti Chomutova, Jáchymova a Karlových Varů. Počítáme s účastí 40 – 45 studentů a čtyř učitelů.

Termín: odjezd 1. července, příjezd 10. července.

Cena: momentálně máme spočítané náklady mezi 5 000 a 5 500 Kč (záleží především na úrovni ubytování), v ceně je ubytování, doprava, polopenze, materiály, pojištění a adrenalinová zábava (nejsou v ní ceny vstupenek). Samozřejmě sháníme sponzory, o podporu budeme žádat i sdružení rodičů. Cena je kalkulována na 40 studentů, každý další účastník ji zlevní o zhruba padesátikorunu.

Vzhledem k očekávanému zájmu bereme prvních třicet účastníků podle pořadí, o dalších rozhodneme po ukončení příjmu přihlášek (konec listopadu) v kolektivu učitelů. Prosím, abyste brali přihlášení jako takřka závazné, není vůči nám ani ostatním fér, když se dozvíme v půlce června, že jste si to rozmysleli.