Expedice Pulec 2011

Již potřinácté se studenti Gymnázia Česká Lípa vypravili na prázdninovou Expedici. V minulých letech mířili především na Balkán, tentokrát dali přednost cílům v České republice. Do zahraničí si šlápli jen ti, kteří vystoupali na nejvyšší horu Saska – Fichtelberg. (Součástí článku jsou rovněž tři videa.)

 

 

První den před polednem čtyřicet dva studentů a čtyři učitelé nasedli do sedaček nejdelší lanové dráhy v Česku a nechali se vyvézt na Komáří vížku. Jedním z cílů Expedice bylo poznat co nejvíce českých (ale často i evropských či světových) nej, aby zejména těm mladším nebylo líto, že se nejede do ciziny.     A jak tedy dopadl letošní žebříček Top Ten, který účastníci skládají vždy při cestě autobusem zpět domů?   1. Meteorologická stanice na Milešovce se svérázným výkladem – vystoupat někam do výšky má vždy své kouzlo, navíc na vrcholu je nejstarší česká horská chata s restaurací. Své umístění v top ten však stanice získala díky totálně opitému meteorologovi.   2. Paintball – zpestřením byla přestřelka v Klášterci nad Ohří.  3. Elektrárna Prunéřov – tříhodinová exkurze do největší tepelné elektrárny v Čechách s výkladem, prohlídkou i výstupem do nejvyšších pater. Pan průvodce naše studenty chválil, že takto dobré studenty ještě na prohlídce neměl.   4. Karlovy Vary – největší české lázně, navíc zpestřené vrcholícím Mezinárodním filmovým festivalem.   5. Zoopark Chomutov – největší česká zoologická zahrada. Někteří ji navštívili večer během safari a poté ještě ve dne při klasické prohlídce.   6. – 7. Houpačka v lanovém centru na Plešivci – druhý adrenalinový den, či spíše večer se odehrál po nejdelší túře. Přestože se původně jelo kvůli lanovému centru a skoku volným pádem, největší úspěch sklidila mega houpačka pro odvážlivce.   6. – 7. Výstup na Bořeň – v ten samý den, kdy se lezlo na Milešovku, část výpravy vylezla i na další „nejhezčí“ horu Českého středohoří – na Bořeň. Krásný sopečný suk nenechal nikoho z vytrvalců chladných.   8. – 9. Rafty na Ohři – zatímco jedna skupina válčila během paintbalu, druhá si sjela Ohři od hradu Rumburku zpět do Klášterce.  8. – 9. Lanové centrum na Plešivci – lanovka sice byla lepší, ale i tak se lanové centrum umístilo.  

10. Zámek v Bečově nad Teplou a relikviář sv. Maura – relikviář je údajně po korunovačních klenotech druhou nejdražší památkou v Čechách, proto ani ji jsme si nenechali ujít.

Podrobnější reporty byly publikovány na http://www.i-noviny.cz/. Stačí do vyhledavače zadat heslo Expedice Pulec 2011.