Indická dívka všem děkuje osobně

Tento týden nám byl doručen dopis od naší indické holčičky, dnes už  patnáctileté školačky, Mary Prathibhy.

Zde je jeho překlad:

Moji milovaní studenti z Gymnázia Česká Lípa,

Obdržela jsem dopisy od vás nejmladších drahých kamarádů a spoustu dárečků. Velice vám děkuji i za vaše  povzbudivá slova. Doufám, že vaše zkoušky dopadly dobře a že i výsledky byly uspokojivé. / tím myslí konec loňského školního roku / Pak jste měli dlouhé prázdniny a postoupili jste do vyšších tříd. Přeji vám, aby vaše studia v letošním školním roce byla úspěšná. Já sama se též snažím o ty nejlepší výsledky. Doma jsou všichni v pořádku.

 

Myslím, že teď již je u vás podzim a počasí je chladnější. Také u nás se změnilo počasí. Po monsunech nastala zima. Každý den je chladněji. Letošní období monsunu v naší oblasti bylo pěkné, nebyly žádné záplavy ani kalamity.  A na některých místech nepršelo vůbec. Naštěstí v našem státě Karnataka bylo deště dost a řeky i přehrady si nashromáždily zásoby vody pro farmáře. Je to dobře, protože budou moci vypěstovat více obilí a doufejme, že ceny jídla půjdou dolů.

 

Jsem v desáté třídě. Vyučování je obtížné, ale zatím to zvládám. Pololetní zkoušky mi dopadly dobře a se známkami jsem byla spokojená. Příští rok v březnu budu skládat závěrečné zkoušky, které jsou nesmírně důležité pro mé další studium. Beru je velice vážně a již od teď se na ně připravuji. Prosím, držte mi palce.

 

Po pololetních zkouškách jsme měli krátké prázdniny, během této doby také proběhly hinduistické oslavy, zvané Dasara, které trvají deset dnů  a jsou pořádané na počest bohyně matky a vítězství Lorda Rama nad  démonem Ravanem.  Dny jsou plné oslav a tradicí.

http://www.youtube.com/watch?v=Pw1eRltgkSE

 

Já jsem se letos mohla na všechny ty oslavy dívat v televizi. Pak jsem jeli jako každý rok na jednodenní tábor, kde jsme zpívali nové písně, diskutovali o současné situaci v Indii a v našem státě Karnataka. Později jsme měli přednášku o tom, jak řídit domácnost a na téma plánované rodičovství. Mluvili jsme o tom, jak v životě dosáhnout úspěchu a uspokojení.

 

Blíží se vánoce a nový rok 2012. Já vám posílám mnoho upřímných pozdravů. Vím, že každý z vás bude mít doma krásnou oslavu a plno dárků a že budete slavit společně s rodiči a příbuznými. Já dostanu také dárky a to díky vám. Letos si přeji nové šaty, které si vezmu na březnové zkoušky. Pošlu vám fotografii. Děkuji vám za těch deset let, které jste mi dopřáli ve škole. Díky vám jsem se mnohému naučila a můžu vám již psát anglicky. Dovolte, abych vám vyjádřila svou nesmírnou vděčnost a lásku, kterou vkládám do tohoto dopisu.

 

Vaše

Prathibha Mary

 

Poznámka: Tento dopis přišel brzy po té, co se nám podařilo vybrat peníze na další studia Mary, která by chtěla pracovat ve zdravotnictví a pomáhat těm, kteří neměli takové štěstí jako ona.

foto  

foto