Návštěva z Ettalu

V  dubnovém týdnu 15.-19.4. hostili naši studenti své německé spolužáky z partnerského benediktinského gymnázia v dolnobavorském Ettalu. Navázali jsme tak na naši podzimní návštěvu v Německu.

V pondělí večer jsme všichni netrpělivě podupávali u budovy gymnázia a vyhlíželi autobus a německou poznávací značkou. Po dvouhodinovém zpoždění jsme se konečně všichni radostně přivítali a odvezli si své kamarády do našich domovů.

Zpočátku rozpačité dorozumívání rukama nohama vystřídalo druhý den poznání, že na důležitých věcech se shodneme vždy, a nic nebránilo tomu, abychom si začali užívat program a výlety, které připravila paní učitelka Hronzová se svými kolegy.

Po přivítání na gymnáziu v úterý ráno jsme se s obdivem zaposlouchali do procítěného přednesu pana učitele Kučaby, který coby Karel Hynek Mácha recitoval „svůj“ Máj, samozřejmě v němčině. Následovalo velmi zajímavě ztvárněné krátké divadelní představení ze hry W. Shakespeara Macbeth v nastudování dívek z hereckého kroužku.

Poté jsme se vydali na Putování za sklem. Navštívili jsme sklárnu Ajeto v Lindavě a vyzkoušeli si náročnou práci sklářů při foukání vlastních váziček, které jsme si odvezli jako suvenýr. Posilněni vydatnou česnečkou jsme pokračovali do Sklářské školy v Novém Boru, kde jsme si prohlédli dílny, ve kterých se studenti připravují na své budoucí povolání.

A kam odpoledne? Poznávat město, památky, ochutnat nabídku pizzerií, zahrát si bowling.

Středa se přiblížila překvapivě rychle. Asi proto, že jsme se těšili do Bělé pod Bezdězem na motokáry. Zážitků i zábavy bylo hodně, ostych jsme nechali na dráze a jazykové bariéry jsme přestali řešit. Koneckonců, něco jsme si z hodin německého jazyka přece jenom zapamatovali.

Ve znamení automobilů byl částečně také čtvrtek – absolvovali výlet do Mladé Boleslavi. Navštívili jsme jeden z provozů firmy Volkswage –Škoda a v nedalekém muzeu obdivovali stařičké veterány i moderní prototypy nových vozů. Cestou zpět jsme si vyšlápli na hrad Bezděz, abychom osvěžili naše historické znalosti.

Poslední zastávkou byly Doksy, kde jsme si vyslechli zajímavé vyprávění o historii zámku, v němž se narodil a žil pan páter Angelus, bývalý ředitel ettalského gymnázia. Pan učitel Stein nám dokonce ukázal okna jeho pokoje.

A kam v pátek? Přece do Hřenska, na plavbu lodí. Tedy ne snad po Labi, ale projet se mezi skalami Česko-saského Švýcarska. Okouzlující příroda, slunečné počasí, prostě pohoda.

Večer nás čekalo loučení. Smutné, ale i radostné, protože vlastně nic nekončí. V době facebooku, skype, twitteru a dalších technických vymožeností se „uvidíme“ i po odjezdu.

Tak šťastnou cestu a na podzim zase u vás, v Ettalu.

Mgr. Veronika Vosálová