Na jeden den zaměstnancem AV ČR

Ve středu 8. 10. 2014 jsem společně se Štěpánem absolvoval jednodenní stáž ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR. Aby byla naše práce názornější, nechali jsme si nejprve odebrat krev, kterou jsme později pozorovali. Pak už jen zbývalo nasadit pláště a pustit se do práce.

Během celého dne jsme se seznámili s funkcí mitochondrií v buňce, s druhy závažných onemocnění a v neposlední řadě také špičkovým vybavením ústavu. Pracovištěm nás provázeli dva zkušení zaměstnanci, se kterými jsme byli velmi spokojeni, protože srozumitelně vysvětlili i poměrně složité děje.

A jak se stáž líbila Štěpánovi?

„To hlavní již bylo řečeno. Teď už jen třešničky na dortu. Tak především! Pipeta za nechutně velikou cenu, leč primitivní technologie fungovala skvěle. Pracovali jsme na strojích, které přesahovaly hodnotu miliónu korun, což se každému nepoštěstí. Jen díky tomuto faktu to byla výjimečná zkušenost. Jak již Petr řekl, naši školitelé byli více než výborní. Myslím si, že poměrně složité děje je slabé slovo. Nicméně, to nemění nic na tom, že tuto cennou zkušenost využijeme při dalším studiu.“

Petr Paulík (VI. B), Štěpán Semrád (VII. A)