EKOKŘEČCI – třetí místo v „národním kole“

 V týdnu od 15. – 21. června probíhalo v krásném prostředí uprostřed lesů na Vysočině celostátní kolo soutěže Zlatý list.   Liberecký kraj v obou kategoriích reprezentovali studenti  přírodovědného kroužku Ekokřečci. Po celý týden si účastníci mohli vybírat podle svého zájmu exkurze a zajímavé přednášky. Vzhledem k tomu, že soutěž měla nového organizátora, objevila se i řada netradičních aktivit (výroba pravěkých sekyrek, archeologická exkurze, kresba hmyzu, orientační běh, …). Většinu účastníků překvapilo, že se některé z těchto „nebiologických“ aktivit objevily také na soutěžní stezce. Novinkou bylo i to, že soutěž mladších i starších probíhala v jeden den.

Zkušeným účastníkům národního finále bylo jasné, že je to jen těžko zvládnutelné, což se následně také potvrdilo. Stezka mladších sice proběhla bez problémů, stezka starších byla z časových důvodů předčasně ukončena. Z plánovaných 18 stanovišť absolvovali všichni starší pouze 8. Vzhledem k tomu, že neproběhla ani polovina z plánované stezky, mohou být konečné výsledky zkreslené. Možná i proto nevyhráli každoroční favorité (LMP Olomouc a Gymnázium Jírovcova). Naši terciáni skončili i za těchto podmínek na skvělém 6. místě (15 zúčastněných týmů). Tým mladších se mohl po sečtení bodů radovat z  3.místa (15 zúčastněných týmů).

Součástí stezky byla i „práce pro přírodu“. V letošním roce jsme se zapojili do likvidace invazních rostlin, pomáhali jsme v lesní školce, sázeli stromečky, účastnili se úklidových akcí v přírodě, vysazovali  lososy, …  . Mladší i starší v hodnocení této činnosti obsadili 2. místo

Uspět v národním kole je náročné. Konkurence je každým rokem větší.  Jsme moc rádi, že se nám daří tyto kvalitní výsledky obhajovat již třináctý rok.

Za vynikající reprezentaci školy děkujeme studentůmI.A (mladší) : Amálce Halamové, Anetě Kuchařové, Filipu Machačovi, Kryštofu Neumannovi, Aničce Schacherlové, Veronice
                       Vondráčkové
III.A (starší) : Samu Englovi, Lucii Myslíkové, Nikole Malinské, Míše Melichové, Adéle Sztolárikové, Hance Schauerové

Lenka Tulková