Významný vědec navštívil naši školu

V loňském roce jsme pro zájemce o přírodní vědy začali pořádat „biologická odpoledne“, ve kterých se naši studenti seznámili s řadou odborníků z vysokých škol, výzkumných ústavů a dalších vědeckých institucí. Studenti absolvovali přednášky například na téma „Viry včera, dnes a zítra“, „Evoluce v symbióze“ či „Rekordy v říši rostlin“.

V této zajímavé aktivitě se snažíme pokračovat i v letošním roce.  Pozvání jako první přijal RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., dlouholetý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který je dnes vedoucím Centra vývoje originálních léčiv. Tento odborník je držitelem řady ocenění za vědecký přínos. V zahraničí studoval na Cornell University v Ithace (USA) u Roalda Hoffmanna, držitele Nobelovy ceny, na Univerzitě J. W. Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a na Univerzitě v Coloradu. V roce 1982 až 1983 byla členem Havlasova vědeckého týmu nynější německá kancléřka Angela Merkelová.

Vlastní přednáška se skládala ze dvou částí. První část se týkala vývoje léčiv. Studenti se dozvěděli, co všechno obnáší vývoj nového léku od prvních pokusů až po jeho uvedení na trh. V druhé části RNDr. Havlas vzpomínal na svého kolegu a přítele, světoznámého profesora Antonína Holého, který je jedním z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy B či oparů. Tyto léky i po jeho smrti zachraňují tisíce lidí po celém světě.

Doufáme, že RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., nebude jedinou významnou vědeckou osobností, kterou budeme moci našim studentům v letošním roce představit.

Mgr. Lenka Tulková