O projektu Municipalita

Projekt Municipalita je součástí Akademie Mladých Občanů (AMOB), což je spolek, který se aktivně zasazuje o popularizaci politiky a její zpřístupnění středoškolákům. Jedná se o třídenní pobyt v Brně, plný workshopů, přednášek politiků a osob, věnujících se veřejnému dění.

Já jsem se do tohoto projektu dostal na základě svého eseje na téma „Jak bys lidi nalákal, aby se aktivně zapojovali do záležitostí obce, a přesvědčil je o nutnosti zapojení do veřejného prostoru?“ O projektu jsem se dozvěděl díky účasti na dalším projektu AMOBu, Republice, na začátku letošního roku.

Debaty a přednášky probíhaly většinou v budově magistrátu města Brna a přednášeli nám lidé jako Matěj Hollan ze spolku Žít Brno; Dan Škaroupka, vedoucí kanceláře městských projektů; nebo Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci. Debatovali jsme o volebních kampaních v komunální politice,  o železničním uzlu Brno nebo o struktuře daňových podvodů… Věnovali jsme se také činnosti  organizace s názvem Rekonstrukce státu, která se zasazuje o pročištění a kultivování politického prostoru. Na závěr projektu se také konala unikátní simulace jednání městského zastupitelstva, a to přímo v sále zastupitelstva na magistrátu.

Z přednášek jsem si odnesl spoustu zajímavých vědomostí o komunální politice, nové myšlenky a názory a v neposlední řadě i nové kontakty, ať už mezi účastníky nebo organizátory této akce.

Vojtěch Svoboda

Sexta A