HARRY, WILLIE, ŘÍMANÉ, STUDENTI I KRÁLOVÉ ANEB CESTA HISTORIÍ I SOUČASNOSTÍ ANGLIE

 Jaké jiné jméno se používá pro řeku Temže při průtoku Oxfordem? Jakou teplotu má léčivý pramen v městě Bath? Proč jedna z vitráží v Christ Church College zobrazuje malou holčičku? To vše a mnohem více jsme se mohli dozvědět minulý týden, kdy se 14 žáků z nižšího gymnázia přidalo ke skupině dalších českolipských škol a spolu s nimi jsme se zúčastnili vzdělávacího zájezdu do Velké Británie se základnou v jednom z nejznámějších britských měst  – v Oxfordu.

Vyjeli jsme v sobotu 27. 5. v 14:00 a přes Německo, Belgii a Nizozemí až do francouzského přístavu v Calais, kde jsme nastoupili na trajekt do britského Doveru. Do Oxfordu jsme přijeli brzy ráno a zbytek dne jsme strávili jeho prohlídkou. Navštívili jsme nejdůležitější oxfordské památky jako například Christ Church College, podle jejíž hlavní jídelny byla inspirována ta známá ve filmech o Harry Potterovi. Dále také Old Bodleian Library, kde se po dobu 3 dní dokonce film Harry Potter točil, jak jsme se dozvěděli. Při zajímavé přednášce jsme se také poučili, jak se o knihy pečuje, jak jsou katalogizovány a také jak se stalo, že původní knihovna ze 14. století, čítající tehdy pouhých 20 manuskriptů,  obsahuje nyní přes 12 milionů knih – platí totiž, že jakákoliv vydaná kniha v UK je na tomto místě uložena v podobě alespoň jednoho výtisku. Dozvěděli jsme se také, jak přesně zní přísaha, kterou musí všichni zaměstnanci knihovny při nástupu do zaměstnání skládat…

Po devíti hodinách strávených v Oxfordu jsme se ubytovali v rodinách. Každý z nás se seznámil s těmi, kteří nám na pár dní zajišťovali zázemí, ubytování, stravu a pomáhali nám s poznáním běžného britského života. Při večerních konverzacích jsme si mohli nejen procvičit angličtinu, ale také se leccos zajímavého dozvědět.

Druhý den v Británii jsme započali 3 hodinami výuky, která probíhala v zábavném duchu. Byli jsme rozděleni do tří skupin a jednotlivě se v nich střídali různí učitelé, hodně jsme se naučili pomocí hraní her a vyprávění o zkušenostech. Po obědě v místní restauraci jsme jeli na Warwick Castle, středověký hrad, kde právě probíhaly jarní slavnosti, a my mohli být svědky rekonstrukce známé Války růží. Ti odvážní se také spolu s doprovodem – paní učitelkou Triguinho – vydali do hradního podzemí, v němž strašidelné představení, představující např. středověký soud, pitvu, popravu atd., předčilo veškerá naše očekávání.

Po dopolední výuce a po obědě jsme navštívili nedaleké historické městečko Stratford-upon-Avon, rodiště W. Shakespeara. Prohlédli jsme si jeho rodný dům a někteří si dokonce zahráli v improvizovaném úryvku jeho hry Sen noci svatojánské. Největší radost však nastala, když jsme v centru městečka nalezli Poundland, tedy obchod kde vše stojí pouhou jednu libru. Dokonce i pár slziček štěstí ukáplo… J

Středeční odpolední výlet do lázeňského městečka Bath nás opravdu ohromil, římský komplex založený po invazi Římanů do Británie v roce 43 našeho letopočtu se rozkládá na soutoku tří minerálních pramenů. Bylo zvláštní pohybovat se po místech, na kterých se vyskytovala civilizace před více než 2000 lety. Výlet do Bathu zahrnoval ještě návštěvu architektonické ikony  Royal Crescent, dominanty města vystavěné z domů do tvaru půlměsíce, jejíž scenérii jsme využili ke zvěčnění naší výpravy na jedné ze skupinových fotografií.

Čtvrteční výlet zahrnoval letní sídlo královské rodiny Windsor Castle, které je opravdu monumentální. Pro nás nejzajímavější atrakcí byl Queen Marry´s Dollhouse, miniatura zámku s fungující elektřinou, vodním rozvodným systémem, světly, a dokonce i s vlastním vysavačem, auty s fungujícími motory a výtahy.

Poslední den se uskutečnil celodenní výlet do hlavního města Londýna a návštěva nejdůležitějších míst jako např. Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Buckingham Palace, Piccadilly Circus a Trafalgar Square. Kromě prohlídky tohoto pulsujícího města jsme měli i dost času na odpočinek, ať už posezením v parcích nebo nákupy na tržišti a v obchůdcích ve známém Covent Garden. Po cestě lodí do místa, kde na nás čekal autobus, jsme si mohli prohlédnout i další známé londýnské atrakce – ať už ty historické jako  Tower of London a Tower Bridge nebo i ty moderní  jako např.  Shard tedy „Střep“, „Okurku“, „Struhadlo“ a další, bez nichž už si dnes neumíme panorama Londýna představit. 

Poslední část cesty, opět trajektem a autobusem, uběhla nečekaně rychle, a tak jsme se okolo 15. hodiny, tedy téměř na minutu přesně po 8 dnech, vrátili do České Lípy. Chudší sice o pár liber, ale rozhodně bohatší – o spoustu zážitků, zkušeností, vědomostí a nových přátelství.

Amélie Belit Triguinho

Jana Triguinho