Exkurze II. A na Lemberk

V pondělí 26. června 2017 odjela naše sekunda vlakem do Jablonného v Podještědí a odtamtud se pěšky odebrala na zámek Lemberk. Naši dva bývalí žáci, Jan Rucz, nyní historik, a Vojtěch Hloušek, od budoucího září učitel na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci, připravili program v tzv. bajkovém sále. Žáci si při něm formou soutěže nejen zopakovali to, co věděli ze školy o bajkách, ale dověděli se také něco nového a mohli si zkusit bajku vytvořit a vyprávět. Všem se to podařilo pěkně, některým dokonce velmi pěkně.

Zmíněný program občas na Lemberku nabízejí obecně školám, ale pro nás bylo po dohodě připraveno ještě něco navíc. Na příkladu Lemberka si žáci zopakovali, co vědí o renesanci, a dověděli se už také o dalším kulturním slohu – baroku.

Velmi milé bylo, že v průběhu celého programu žáci dostávali za správné odpovědi drobné odměny a na konci ti, kteří zvládli nejlépe soutěž, i odměny větší. Zkrátka ale nepřišel nikdo. Oběma bývalým žákům naší školy patří dík za to, jak se nám věnovali, i za to, jak dokázali program přizpůsobit potřebám naší aktuální výuky.

Exkurze měla pokračování ještě v Jablonném prohlídkou chrámu sv. Vavřince a sv. Zdislavy a morového sloupu, to už pod vedením učitelů. Naše žáky za jejich chování pochválil i v kostele právě přítomný otec dominikán, což bylo obzvláště potěšující.

Martin Aschenbrenner