Cesta na severozápad – Dublin

 Letošní začátek prázdnin proběhl jinak než v minulých letech. Po necelých třech hodinách letu jsem se ocitla na dublinském letišti a na dva týdny se stala studentem. V rámci projektu Erasmus + jsem měla možnost vycestovat do Irska na intenzivní kurz angličtiny. Byla to obrovská zkušenost, díky níž jsem rozhodně zlepšila své jazykové dovednosti, seznámila se s mnoha zajímavými lidmi a dva týdny poznávala úžasnou zemi a její hlavní město – Dublin.

Irsko je zemí s velice zajímavou minulostí, která je přítomná téměř všude. Nejstarší osídlení Irska dokládají působivé megalitické mohyly, vliv Keltů dokumentují nejen zajímavé vykopávky, ale i samotná irština. S christianizací Irska je pak spojeno jméno sv. Patrika, který zde působil v 5. století. Na konci 8. století začali do Irska pronikat Vikingové, ve 12. století pak zemi ovládají Normané. A tím se začínají proplétat dějiny Irska a Anglie, zejména když Tudorovci přicházejí s anglikánstvím a Irové jsou převážně katolíci… Jedna z nejkrvavějších epizod pak začíná v roce 1649, kdy se v Irsku vylodil Oliver Cromwell. Masakr ve městě Drogheda nedaleko Dublinu patří k těm nejbrutálnějším událostem v irských dějinách. Nezávislost na Británii si Irové vybojovali až v 1. polovině 20. století.

Samotný Dublin je město mnoha tváří. Já se pohybovala hlavně v jeho jižní části, která je spíše klidná, plná nádherných parků, typických irských řadových domů s předzahrádkou. Centrum je velice rušné, hospůdky plné cizinců, ulice pak plné hudebníků, turistů a bohužel také odpadků… Spíše než prodírat se davy v centru jsem si užívala poznávání skutečného „nekomerčního“ Dublinu. A ten stál za to…

Jitka Hluštíková