So have you ever met the Queen?

V neděli 3. června krátce po poledni nasedalo padesát čtyři studentů do autobusu – směr Velká Británie. Cesta byla úmorná, dlouhá a vyčerpávající. Jeli jsme přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii, dále trajektem přes English Channel. Přesto jsme druhý den ráno vystupovali plní energie v malebném britském Cambridge.

První naše kroky vedly do Trinity Hall, kde studoval např. i nedávno zesnulý Stephen Hawking. Následovala krásná procházka městem, která byla završena projížďkou na lodičkách po řece Cam. Cestou jsme viděli spoustu dalších fakult cambridgeské univerzity. Později nás autobus odvezl na místo, kde si nás vyzvedly naše hostitelské rodiny. U nich jsme dostali teplou večeři a zaslouženě šli načerpat energii na další den.

V úterý byl dopolední program jasný, šlo o první ze tří dnů ve škole. Odpoledne nás čekal výlet do Duxfordu, válečného leteckého muzea. Tady jsme dostali rozchod a každý se mohl podívat na místa, která ho z obrovského areálu muzea zajímala nejvíc. Někteří z nás se dokonce doopravdy proletěli. Navečer jsme se opět vraceli do rodin .

Středečním odpoledním programem byla návštěva jednoho z nejmenších britských městeček vůbec – Ely. V Ely se kromě domu Olivera Cromwella nachází také obrovská gotická katedrála. Tato dominanta je vidět na míle daleko, není tedy divu, že nás zaujala už cestou. Protože sluníčko svítilo a všechno bylo skvělé, většina z nás strávila zdejší rozchod v krásných zahradách ještě krásnější katedrály.

Ve čtvrtek dopoledne proběhla poslední výuka ve škole, dostali jsme certifikáty a rozloučili se s učiteli. Poté jsme se vydali do Sandringhamu, místa, odkud britská královna vysílá svůj vánoční projev a kde tráví Vánoce. Tady pracoval ten nejhodnější personál, jaký si dovedete představit . Upravené dámy, které se usmívaly a na všechny naše zvídavé dotazy uměly odpovědět. So have you ever met the Queen?

V pátek jsme se vydali na první celodenní výlet. Půl dne jsme strávili v Rugby – městě, kde byla vymyšlena pravidla stejnojmenné hry a kde se nachází soukromá střední škola. Tu jsme si prošli a žasli nad úhledně upravenými trávníky a anglickou architekturou. Odpoledne jsme přejeli do Stratfordu nad Avonou. Město je rodištěm Shakespeara, navštívili jsme tedy jeho rodný domek. Večer jsme se vrátili na poslední noc do rodin.

V sobotu jsme navštívili Warner Bros. Studio – The Making of Harry Potter.  Tento bod programu byl pro většinu účastníků zájezdu asi největší zážitek. Mně nezbývá, než potvrdit. Studia byla ohromující, procházeli jsme zapovězeným lesem, viděli na vlastní oči Hippogriffa Klofana. Své poslední peníze jsme většinou utratili v tamním dárkovém obchůdku. Spokojeni a vyčerpáni jsme nasedli do autobusu a druhý den jsme se živi a zdrávi vrátili domů.

Bára Bretová, VII.B