Let Me Tell You a Story

 Výjezdy našich studentů do evropských zemí v rámci programu Erasmus + nabírají na obrátkách. Posledním projektem, kterého jsme se zúčastnili,  byl projekt Let Me Tell You a Story v Rumunsku. Studentky ze septimy Kristýnu  Pröllerovou a Lucii Myslíkovou  jsem poprosila  o krátké zhodnocení této akce.

     ,,Dne 12. prosince jsme se vydaly na projekt Erasmus+ do Rumunska, kde jsme strávily 8 dní. Projekt se jmenoval Let Me Tell You a Story – Vision of the Pasta a jeho cílem bylo nakonec vytvořit knížku. Na projektu jsme měli možnost seznámit se s lidmi z ostatních států, kterými byly Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Makedonie. Hlavní částí projektu byla příprava a poté i samotná realizace rozhovoru s pamětníky.

       Byli to lidé, kteří byli v 50. letech odsunuti z oblasti Banátu do Baragánu (oblast blízko Bukureště). Jednalo se hlavně o lidi, kteří byli součástí nějaké menšiny nebo nevyhovovali tehdejšímu komunistickému režimu. Na samotné rozhovory jsme se museli přesunout do 100 kilometrů vzdáleného města Timisoara, kde v současnosti většina pamětníků žije. Na rozhovory jsme byli rozděleni do pěti skupin a každá mluvila s jedním z pamětníků. Předem jsme dostali profil pamětníka a poté připravili okolo 20 otázek. Samotný rozhovor probíhal v angličtině a k dispozici jsme měli rodilého mluvčího, který překládal z rumunštiny do angličtiny a naopak. Po rozhovorech jsme měli možnost si projít město Temešvár. My jsme  využily místního kluziště a zabruslily si. Nejtěžší částí nebyl rozhovor samotný, ale práce potom. Museli jsme totiž přepsat vytvořenou nahrávku do počítače. Vše nám ještě komplikovaly výpadky elektřiny způsobené sněhovou kalamitou, prý největší za posledních 20 let. I přes všechny komplikace jsme nakonec vše dokončili a kniha s rozhovory by měla brzy vyjít. Z jedné strany budou rozhovory anglicky a z druhé rumunsky.

Celkově byl projekt velmi vydařený a určitě bylo dobré rozhodnutí na něj jet. “

7AV Kristýna Pröllerová a Lucie Myslíková

Studentkám děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Martina Šimánková

{gallery}2018_Erasmus-Rumunsko:::0:0{/gallery}