Erasmus+ Berlín

 Poslední týden ve školním roce 2018/19 mi bylo umožněno v rámci projektu Erasmus navštívit hlavní město Spolkové republiky Německo, Berlín. Hlavním městem Německa se stal roku 1991 a od sjednocení Německa (a tím i obou částí města) Berlín patří k největším městům v Evropě a je druhým největším městem Evropské unie. Žije zde přibližně 3,613 milionu obyvatel.

V jednom týdnu jazykového kurzu jsem si připomněla své znalosti z německého jazyka ze základní a následně střední školy. Volba jazykové školy GLS  byla trefou do černého. Škola se nachází v umělecké a kulturní čtvrti Prenzlauer Berg – v areálu je škola, 2 budovy s apartmenty, jídelna s vlastní kuchyní, restaurace, velký a nově zrekonstruovaný bazén, který je unikátní technickou památkou. Zvolila jsem kurz pro účastníky 30+ , ale i tak jsem byla nejstarší, ovšem vůbec jsem se tak necítila.

Škola poskytovala pestrý  doprovodný program: přednáška – historie Berlína, okružní jízda Berlínem, návštěva muzea Pergamon. Byla jsem mile překvapena, jak mě mladí lidé z celého světa přijali. Konverzace v německém jazyce s nimi byla otevřená a přínosná. S potěšením musím říct, že je trápí i těší obdobné věci jako naše studenty. Cítila jsem se jako doma.

Do Berlína jsem jela vlakem pouze s jedním přestupem. Cesta trvala cca čtyři hodiny. Hlavní vlakové nádraží je velké, moderní a čisté. Po nastudování a s použitím navigace jsem bez problému zamířila do turistického centra. Je výhodné předem vědět, jakou jízdenku na veřejnou dopravu je vhodné si koupit. Zvolila jsem jízdenku na celý týden na vše a tím pádem jsem měla o starost méně. 

Veřejná doprava v Berlíně je velmi přehledná. Obavy, že se ztratím, byly zcela liché. Moje ubytování bylo na Kaštanové aleji, která byla lemována obchůdky a lidovými restauracemi s venkovním sezením. Nádhera. Tramvají jsem to zvládla až před vchod své školy. Ubytování jsem měla přímo v areálu školy. Na recepci mne čekala vstřícnost, informace.

Ráno v pondělí to začalo, pohovor, rozřazení do skupin a hned výuka. Výuka probíhala dopoledne i odpoledne. Procvičovali jsme poslech, písemný projev i gramatiku. Došlo i na školní systémy, společenská témata. Bylo velmi zajímavé, jak jsou lidé stejní a zároveň tak pěkně odlišní.

Pobyt uběhl jako voda a mne čekal návrat domů. Co dodat ,bylo to prima. Jsem plná motivace a inspirace pro svou další práci v naší škole.

Monika Váňová