H2AC4SCHOOLS – První testovací závod v letošním školním roce

V pátek 22. 11. v podvečer se tým řidičů a mechaniků z našeho gymnázia ve složení Ondřej Daněk, František Hron, Jan Alexander Kopřiva a Marek Ryger přesunul z pohodlí domovů na půdu Fakulty dopravní ČVUT Praha v nedalekém Děčíně, zde se uskutečnilo setkání studentů průmyslových středních škol a gymnázií z regionu (z Děčína, České Lípy, Sokolova, Liberce, Teplic, Ostrova nad Ohří) a Saska (Oberwiesenthal, Penig, Hartha, Freiberg a Waldenburg).

Studenti měli možnost vzájemně konzultovat své nápady, zkušenosti a problémy se stavbou a řízením RC modelů s palivovým článkem na vodíkový pohon. V sobotu 23. 11. 2019 se pak ve sportovní hale v Maroldově ulici v Děčíně konal zkušební testovací závod v rámci výše uvedeného projektu, kterého se tentokráte zúčastnilo 19 týmů z českých a saských středních škol.

Jedná se o závody PrOJETÍ světa elektromobility s vodíkem. Společným cílem tohoto příhraničního projektu je přiblížit žákům středních škol technologie obnovitelných druhů energie při pohonu silničních motorových vozidel. Získané znalosti potom týmy aplikují při sestavování dálkově ovládaných závodních automobilů, které jsou poháněny vodíkovými palivovými články. Projekt je zastřešen 3 vysokými školami Technische Universität Chemnitz, Fakulta dopravní ČVUT Praha a VŠCHT Praha.

V druhém ročníku se vývoj a práce na modelu auta s hybridním pohonem zaměří na ekonomiku jízdy.  Pro letošní rok jsou opět naplánovány troje závody, dva tréninkové a jeden klasický. Postupně je prodlužován čas z 3 hodin v prvním závodě na 4,5 hodiny v posledním závodě. Množství vodíku a napětí akumulátorů zůstává ovšem stále stejné. Pro náš tým je to velká výzva. Kluci se musí vypořádat s řešením některých technických problémů a natrénovat rychlou, ale zároveň energeticky efektivní jízdu. Tým uvítá i další posily do svých řad, pokud má někdo z vás zájem spolupracovat, zastavte se v kabinetě č. 413 pro bližší informace.

Mgr. Pavla Machová