Erasmus+ v době koronavirové

Projekt Škola a učitelé 21. století, který výuku na naší škole více či méně ovlivňuje již od roku 2016, se chýlí ke konci. Absolvovali jsme celkem téměř 40 výjezdů na různé vzdělávací aktivity po celé Evropě, kterých se zúčastnila více než polovina pedagogického sboru, přičemž i další vyučující se leccos z přivezených zkušeností a dovedností dozvěděli a naučili.

Před podáním první žádosti o grant na tyto aktivity v lednu 2016 jsme si nedovedli ani ve snu představit, nakolik bude naše účast v programu Erasmus+ důležitá na jaře roku 2020. Tedy v době, kdy pomalý a ostýchavý přerod klasické výuky ve výuku využívající zejména technické vymoženosti v digitální oblasti se stane nutností, a to prakticky ze dne na den. Obrovským přínosem, který podle mého názoru naše účast v projektu má, je to, že se nových technologií nebojíme a digitální dovednosti, které jsme dosud nepotřebovali využívat v takové míře, se nám nyní hodí.

Online výuka je pojata různými vyučujícími různě, ale rozhodně probíhá a často přináší úplně nová dilemata než ta, které jsme řešili v době předkoronavirové. Jak studenty motivovat a hodnotit v těchto nestandardních podmínkách? Jaká aplikace, prezentace, výuková platforma bude pro mé studenty nejlepší? Naučí se díky tomto úkolu nejen danou látku, ale přispěje takový úkol ke zvýšení jak mých, tak i jejich digitálních kompetencí? Jaký bude nejlepší způsob formativního hodnocení – Mentimeter, Quizlet, Kahoot, Socrative? Takové i řadu dalších otázek si klademe denně a občas, nutno přiznat, se jedná o metodu pokus omyl, protože jsme ocitli v úplně nové situaci a učíme se všichni.

Takže my učitelé streamujeme, vytváříme digitální materiály a hledáme nové a nové zdroje pro online výuku a naši studenti pracují na projektech, vytvářejí playlisty, online dotazníky, prezentace a infografiky, nahrávají pod-casty, videa, píší online blogy apod. Většina z nás se toho za posledních pár týdnů naučila opravdu hodně, a to jsou zkušenosti, které se jen tak nevytratí.

Nepřáli jsme si tak ostrou zkoušku využití toho, co jsme se díky projektu Erasmus+ naučili, ale nutno přiznat, že když už tato situace nastala, velmi nám naše zkušenosti pomohly, a to zejména díky motivaci a ochotě učit se a zkoušet nové věci, přístupy a metody a mít z toho procesu radost.

 

Mgr. Jana Triguinho

koordinátorka projektu