Náboj Online 2020

Z tradičního jarního termínu byla letošní mezinárodní matematická soutěž středoškolských školních týmů Náboj přesunuta na 11. prosince. Nikdo z organizátorů nemohl tušit, že i v tomto termínu budeme v nechtěné pandemické situaci. Aby se soutěž mohla uskutečnit, bylo nutné přizpůsobit pravidla na verzi „online“. Nakonec soutěž i přes výpadky internetu proběhla souběžně v osmi evropských státech – kromě ČR také v SR, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, SRN, Švýcarsku a ve Velké Británii. V obou kategoriích (Junior 1. a 2. ročník, Senior 3. a 4. ročník) zcela dominovaly polské týmy.

V mladší kategorii jsme měli tři školní družstva, která se statečně potýkala s náročnými úlohami v konkurenci 569 týmů (135 z ČR). Nejvíce bodů z našich týmů získali kvintáni Alena Cenknerová, Alena Hluštíková, Vojta Kašpar, Martin Kec, Adam Špindler. Za kvintány i prvním družstvem sextánů skončily např. týmy z Cambridge, Londýna, Zurichu a Mnichova.
Ve starší kategorii tvořili naše družstvo úspěšní účastnici olympiád a mnoha dalších matematických soutěží v minulých letech ve složení Anna Bednářová, Matěj Lang, Anna Salavcová, Hanka Salavcová a Libor Šabaka. V konkurenci 90 týmů z ČR vybojovali nakonec skvělé 23. místo, což v mezinárodním pořadí stačilo na první třetinu. Zajímavé údaje, potvrzující kvalitu tohoto výsledku, lze opět vyčíst z mezinárodního pořadí – např. před naším družstvem skončilo pouze jedno družstvo z V. Británie (Cambridge) a dvě ze SRN. Daleko za našimi studenty zůstaly kromě všech týmů ze Švýcarska a Rumunska také týmy např. z Oxfordu, Londýna a Mnichova!

Všem našim studentům děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

Radomír Tulka