ChemQuest 2021

I v letošním školním roce se žáci naší školy účastnili soutěže ChemQuest, kterou pořádá VŠCHT Praha. Oproti předchozím ročníkům se z důvodu nemožnosti osobního setkání nejen ve finále soutěže, ale i jednotlivých členů družstev, v průběhu příprav sice změnila pravidla, podstata soutěže však zůstala zachována. Letos bylo úkolem týmů natočit video, které představí experiment(y), na téma Chemie a potraviny v kategorii ZŠ a Chemie a historie v kategorii SŠ. Důraz byl mimo jiné kladen i na proveditelnost pokusů v domácích podmínkách.  

Mám radost, že i letos se povedlo některým z našich týmů stanout na stupních vítězů.  

V kategorii ZŠ porota ocenila video „Kouzla s citrony“ a tým získal 3. místo. V kategorii SŠ se na 4. místě umístil tým s příspěvkem „Chemikovo putování časem“ a soutěžní příspěvek „Chemie zpod gilotiny“ byl natolik revoluční, že obsadil 1. místo 

Všem žákům, kteří se do této soutěže zapojili, děkuji za odvedenou práci, velmi si jí vážím, zejména v této době, která není pro nikoho z nás lehká. Děkuji též rodičům a sourozencům, kteří dozajista museli při experimentování a natáčení asistovat. Vítězům pak samozřejmě blahopřeji.   

Při živém online vyhlášení výsledků byla zmíněna i témata příštího jubilejního 10. ročníku této soutěže, takže již nyní můžete hledat a studovat pokusy na téma Chemie a zima pro ZŠ kategorii a Chemie z hobbymarketu pro SŠ kategorii.  

Již nyní se těším na vaše nápady a jejich realizaci.  

Mgr. Pavla Machová  

 

  • V kategorii ZŠ nás reprezentovaly tři týmy se svými soutěžními příspěvky: 
  1. Hrabalová, J.Kaplánek,K. Policerová – Putování trávicí soustavou – https://youtu.be/hwnCgSO-pKE  
  2. NeumannováaL. Skružná – Čas na čaj – https://youtu.be/InyI1642EL8 
  3. Krejčová, M. Machová, P. Prokop – Kouzla s citrony –https://youtu.be/nG5WFjuT7e0 
  • V kategorii SŠ nás reprezentovaly dva týmy se soutěžními příspěvky: 
  1. Machová, H. Perutková, M.Štekrová– Chemie zpod gilotiny – https://youtu.be/XlhU6dWtg6s  
  2. Dvořák, K.Kolčová, N. Stránská – Chemikovo putování časem –https://youtu.be/_KA0hPeQihY