MATEMATICKÝ NÁBOJ

V pátek 18. března se konal další ročník Matematického Náboje, což je náročná mezinárodní matematická soutěž středoškolských týmů. Naši školu zastupovala tři družstva v kategorii Junior (1. a 2. ročník SŠ) – sexta, kvinta a smíšený tým studentů 2.B, doplněný dvěma studenty z prvního ročníku VG. V kategorii Senior (3. – 4. ročník) soutěžil tým oktávy doplněný Janem Knotem ze 4.B. Soutěže se zúčastnily týmy z 11 zemí.

Co se konečného pořadí týká, dosáhl nejlepšího výsledku tým sextánů (Víťa Cenkner, Alena Hluštíková, Vojta Kašpar, Adam Špindler) doplněný Katkou Hadravovou ze 2.B, který v náročné konkurenci matematicky zaměřených gymnázií vybojoval výborné 18. místo v ČR (celkem 154 týmů). V mezinárodním pořadí sice nevypadá 85. místo tak krásně, ale při celkovém počtu 717 týmů to znamená, že naši studenti byli úspěšnější než 88,15 % dalších družstev. Při podrobnějším pohledu do výsledků je potěšitelné, že tento tým byl nejlepší ze severních Čech (kraje UL, LB). Zajímavé je i mezinárodní srovnání – Adam a spol. porazili všechna švýcarská družstva, pouze jedno rakouské vyřešilo stejný počet úloh. Ze 46 německých týmů byly pouze čtyři úspěšnější. Z UK se účastnila pouze 4 družstva – 2 byla před našimi, 2 byla výsledkově slabší (z Cambridge a Edinburghu). Další dvě naše družstva zatím hlavně sbírala zkušenosti, ale rozhodně se „neztratila“, navíc kvintáni mohou příští rok startovat znovu v této kategorii.

Zkušení oktaváni při své poslední účasti skončili v první třetině národního pořadí (33. ze 116 týmů v ČR), když před nimi byl pouze jeden tým z LB kraje a jeden z UL kraje.

Doufáme, že si naši mladí matematici týmovou soutěž užili a všem děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

R. Tulka