EXKURZE BRATISLAVA, WIEN – část třetí

Návštěva Přírodovědného muzea

V pátek během odpoledního toulání Vídní hledala naše skupinka zajímavé místo, kam se podívat. Při bližším průzkumu okolí nás zaujalo Přírodovědné muzeum (Naturhistorisches Museum in Wien) na náměstí Marie Terezie (Maria-Theresien Platz) kousek od Hofburgu.

Nejdříve jsme si mysleli, že si budovu pouze vyfotíme. Jsme rádi, že naše zvídavost byla silnější než my, protože návštěva tohoto muzea v nás zanechala velmi silné dojmy.  Poté co nám na pokladně vytiskli vstupenku pro vstup zdarma (pro návštěvníky mladší 19 let),  navštívili jsme dvě expozice – mineralogickou sbírku a expozici o vzniku života na Zemi.

Mineralogická sbírka byla obrovská a velmi bohatá na množství krásných vzorků minerálů. Minerály byly seřazeny do skupin podle druhu, které obsahovaly vždy jeden minerál v různých podobách z celého světa. Variabilita některých minerálů byla neuvěřitelná a díky německým nápisům se naše slovní zásoba rozšířila o slovíčka jako např. síra čili Schwefel. Některé minerály byly označeny místem nálezu, která byla doslova z celého světa. K naší velké radosti jsme zde objevili i minerály z Čech – z oblasti Českého ráje (naleziště Gitschin = česky Jičín) a z lokality Graslitz (Kraslice u Sokolova).

V expozici o vzniku života na Zemi byly vystaveny modely prehistorických tvorů a zkameněliny některých z nich. Tuto expozici jsme prošli až do éry dinosaurů.

 

Nejzajímavější a nejvíce fascinující byly pro nás tunový krystal soli z polské Wieliczky, který je součástí mineralogické sbírky, a oživlý model dinosaura v expozici o vzniku života na Zemi (viz video). Těšíme se, že příští rok budeme mít možnost bývalý solný důl ve Wieliczce navštívit při další školní exkurzi.

Marie Šolínová, 2.B