Jak jsme jezdili po zadku

Psal se 17. duben roku 2023 a naše škola tradičně vyslala svůj fotbalový tým do boje o titul okresního šampiona. Turnaj se konal na umělém trávníku českolipského Arsenalu a účastnilo se ho hned 5 škol, všechny z České Lípy – kromě nás to byly Euroškola, Průmyslovka, Obchodka a Zemědělka. Pod vedením zapáleného kouče a učitele tělocviku Zbyňka Landy se podařilo poskládat kompletní jedenáctku s dostatkem sil pro skromnou střídačku. Mohli jsme se spolehnout jen na pár aktivních fotbalistů, zbytek mužstva tvořili především fotbaloví veteráni a nadšenci. Přestože jsme do klání vstupovali jako naprostí outsideři, nehodlali jsme dát svou kůži lacino a řekli jsme si, že oponenty alespoň pořádně potrápíme.

Do prvního zápasu jsme nastoupili proti nadupané Euroškole. Neměli jsme sice potřebné zkušenosti, vytříbenou techniku ani dvoumetrové hlavičkáře, vše jsme si ale vynahrazovali patřičným nasazením, bojovností a odhodláním. Po několika minutách soupeř poznal, že nebudeme lehkým soustem. Naše obrana pasírovala jeden výpad za druhým, střely lapal s ledovým klidem skvělý gólman Martin Doležal. Neschopnost protivníka dostat se přes náš val se postupně změnila ve frustraci. „Přece nemůžem remizovat s Gymplem!?“ ozývalo se na hřišti. Postupně se útočné tempo Euroškoly zklidnilo a dostali jsme i několik šancí k protiútoku. Nakonec ani jeden manšaft gól nevstřelil, po dvaceti minutách zazněl závěrečný hvizd a naši hráči propukli v jásot. Pro soupeře představoval tento vydřený bod trn v oku a ukázal jim, že se s námi musí počítat.

Přišel druhý zápas a s ním největší favorit soutěže – rozjetá Průmyslovka plná fotbalistů. Obchodku rozstřílela 4:0 a teď si brousila zuby na nás. Utkání se rychle vyvinulo v obléhání našeho vápna. Na bránu létal jeden nebezpečný projektil za druhým, obránci se sebevražedným zápalem skákali do střel, ostatní běhali jako o život, Martin opět čaroval. Poté nás ale anděl strážný opustil a po odrazu od tyčky skončila jedna z dorážek v síti. Naši morálku však ani to nezlomilo. Do druhého poločasu jsme nasadili čerstvé síly a začaly se dít divy – útočili jsme. Při jednom z útoků jsem se vžil do situace ořechu drceného louskáčkem a ocitl se v lisu mezi dvěma obránci. Odměnou nám byla nadějná standardní situace. „K míči se staví Šimon Kendík, kulatý nesmysl plachtí vzduchem přímo k tyči, JE TO GÓÓL!“ Následovala naprostá euforie. Zaražený protivník sice ještě párkrát zahrozil, vedení si ale zpět neurval. Radost nebrala konce, další tým jsme okradli o body a mohli jsme myslet i na lepší umístění.

Ve třetím utkání proti Obchodce se na nás bohužel nalepila smůla. Opět se nám dařilo odrážet veškeré útočné snažení soupeře, oproti předešlým zápasům jsme navíc sami několikrát ohrozili protější branku, vše ale vyšlo vniveč. Když nedokázal naše hradby prolomit nepřítel, museli jsme si je zbourat sami. Při jednom z centrů protivníka srazil míč do sítě náš obránce, v druhé půli přidal nešťastnou tečí pomyslný hřebík do rakve další z našich hráčů. Prohráli jsme sice 2:0, ještě jsme však neřekli poslední slovo.

Proti poslednímu celku jsme nastupovali s čistou hlavou. O nic nám nešlo, takže si konečně pořádně zahrála i střídačka. Gymnázium od začátku dominovalo. Výpad střídal výpad, linie soupeře se hroutila jako pod drtivým nájezdem kavalerie. Naše úsilí vyústilo ve faul ve vápně a přišla penalta, moment pro hrdinu turnaje – našeho gólmana. „Martin Doležal si připravuje míč na puntík a rozbíhá se. Střela letí k pravé tyči, GÓL!“ Proměněný pokutový kop mužstvo nabudil, nadále jsme bušili na soupeřovu bránu a v dalším poločase vykřesal po zmatku v pokutovém území druhý gól Jakub Hadrbolec. Zlomený protivník kapituloval a turnaj jsme tak uzavřeli zaslouženou výhrou.

Přestože jsme očekávali naprostý debakl, nakonec jsme rozhodně ostudu neudělali. Dokázali jsme zatopit i těm nejtěžším soupeřům a získali jsme krásné 3. místo. Turnaj jsme si užili a budeme se těšit na další reprezentaci Gymnázia.

Za fotbalový výběr Gymnázia Tomáš Vomlela

 

 

 

 

 

 

 

zleva: A.Tvrdek, O.Moravec, K.Pechr, M.Schacherl, T.Vomlela, M.Dostál, V.Kratochvíl, Š.Kendík, J.Zátka, J.+J.Moravík, M.Ponocný, T.Mauser, E.Grosmut, J.Kendík, V.Žák, J.Moravec, J.Hadrbolec