Robot z GYMCL vybojoval 7. místo v prestižní RoboSoutěži

Ve čtvrtek 27. dubna 2023 se vypravili naši žáci robotického kroužku na celostátní RoboSoutěž, pořádanou ČVUT v Praze. Do letošního klání jsme vyslali dva tříčlenné týmy, první z primy ve složení: Vojta Dvořák, Petr Jaška, a Iegor Frantsef (který na poslední chvíli nahradil Jakuba Veselého) a druhý tým: Vítek Vakula, Daniel Adam z tercie a Petr Stejskal ze sekundy.

Zadání letošního ročníku nebylo snadné: pomocí robota (opět na bázi stavebnice Lego Mindstorms EV3) posbírat, podle barev pokud možno roztřídit a správně rozmístit pingpongové míčky. Náročná byla už samotná konstrukce sběracího mechanismu, natož pak pohyb robota po míčky posetém hřišti. Nejobtížnější bylo v takto složitých podmínkách vymyslet a naprogramovat samotný řídící software.

Jak si s tím naše týmy poradili? Primáni zvládli velmi dobře samotnou konstrukci robota, na které měl klíčový podíl právě Jakub Veselý, bez jehož invence, nápadů a pečlivé práce by prima do Prahy neměla s čím jet. S programem se ostatním dařilo už méně, a tak primáni vyrazili na soutěž s cílem „hlavně nebýt poslední“. Nicméně jelikož robot na hřišti nakonec přeci jen něco málo předvedl, získal nějaké body a našly se i týmy, které měli letos čistou nulu, cíle bylo dosaženo. Tým primy si ale odnáší také cenné zkušenosti, jak ze soutěže samotné, tak z vlastní přípravy, kde se ukázalo, že bez dobré týmové spolupráce a možnosti spolehnout se na práci druhých, to příště nepůjde.

To náš starší tým již měl zkušenosti z loňska, kde skončil na 18. místě. Cílem bylo: být lepší než loni a možná zkusit atakovat první desítku. Pro řešení úlohy zvolila skupina pod vedením Vítka Vakuly jednoduchou strategii: nejsnazším způsobem posbírat a umístit nejvíce bonifikované míčky a ostatní ignorovat, a tím se vyhnout složitým manévrům hrozící kolizí či selháním robota. To se nakonec ukázalo jako velmi efektivní. Zatímco jiní, konstrukcí často ohromující, roboti s pomocí důmyslných mechanismů nabraly první míčky, aby se poté marně snažily divoce manévrovat a dohnat po hřišti ostatní rozkutálené, pročež následně sami obvykle uvízly zaseklí někde v rohu, Vítkův, na pohled ne zrovna sofistikovaný, stroj se mezitím v poklidu jen tak rozjel v před, posbíral svou skupinu zelených míčků, zatočil vpravo a vyklopil je s přehledem do nejcennější přihrádky. Našemu týmu tato strategie i přes občasné nezdary nakonec stačila na bezpečný postup do druhého kola a to z 9. místa z celkového počtu 37 týmů.

Pak nastalo drama vyřazovací části. Vítek a jeho tým doladili program i konstrukci. Následovaly napínavé souboje, kde šlo doslova o každý míček. První z nich jsme zvládli s přehledem. Pak nás ale potkala „Havárie“, tedy stejnojmenný tým, který už loni exceloval a letos jako jediný v soutěži dosahoval nejvyššího poštu bodů (a posléze ji i po zásluze vyhrál). To pochopil i náš robot a raději čestně vyklidil pole a zašil se v jednom z rohů. Čekal nás boj o přežití. Zde jsme narazili na jednoho z právě poražených favoritů a opět se ukázala genialita naší strategie. Zatímco co se výborně stavěný robot nervózních soupeřů snažil na hřišti dokonale manévrovat a sbírat míček po míčku, ten náš si opět s klidem nabral a vyklopil své zelené a pak už jen pobaveně sledoval trápení svého robustního soka, jemuž jeho zprvu dokonale pravoúhlé přímky jízd postupně měnily úhel, aby záhy poslaly nebohý automat do kouta odkud už nebylo návratu. Náš tým tím porazil dva soupeře z prvního kola a svou pozici vylepšil a vybojoval nakonec výborné 7. místo! Letošní cíl byl splněn, ba překonán a cenné umístění je výzvou pro další ročník!

Na závěr dodejme, že naše dva týmy byly v celé soutěži, která souběžně probíhala ještě v dalších dvou dnech, jedinými zástupci Českolipska a jedni z mála z Libereckého kraje, v rámci něhož bylo naše 7. umístění suverénně nejlepší. Více informací o soutěži včetně videa z jejího průběhu naleznete na webu Robosoutěže.

Gratulujeme k výbornému umístění a budeme se těšit za rok!

Mgr. Jaroslav Rež

Foto z akce