Exkurze Polsko, SRN – 3. den

Exkurze Polsko, SRN – sobota 27. května

Po snídani jsme se vystěhovali z hostelu a nastoupili do autobusu, který nás dovezl na parkoviště k bývalému koncentračnímu táboru Auschwitz. Již název místa dával tušit, že dnešní dopoledne, i přes slunečné počasí, nebude patřit k veselým částem letošní exkurze. Opět jsme se rozdělili na dvě skupiny, po důkladné kontrole (rámy, osobní průkaz) jsme dostali sluchátka a s anglicky mluvícími průvodkyněmi jsme vyrazili na prohlídku. Procházeli jsme některými baráky a dozvídali se, jak to zde ve válečných letech vypadalo. Viděli jsme spoustu předmětů, které patřily lidem zde vězněným – spousta brýlí, bot, kufrů, hrnců, protéz, nemluvě o látkách utkaných z lidských vlasů. Viděli jsme popraviště, blok smrti s mučícími místnostmi, plechovky od smrtícího jedu, který byl vhazován do plynových komor. Nakonec jsme prošli kolem šibenice, kde byl po válce oběšen velitel tábora a prošli jsme také první plynovou komorou, která zde byla vybudována.

Poté jsme se autobusem přesunuli k dalšímu táboru – Auschwitz-Birkenau, který byl určen jako vyhlazovací. Prošli jsme část velmi rozlehlého areálu – od známé vstupní brány, přes perón, kde probíhala selekce, k ruinám bývalých plynových komor a krematorií. Cestou zpět jsme si prohlédli jeden z baráků ženské části tábora a nakonec barák se společnými latrínami.

Návštěva obou táborů byla pro nás velmi depresivní. Vybavovalo se nám, jak hrozné věci se zde odehrávaly. Snad každý člověk by se sem měl podívat, aby lidé pochopili, že již nesmí dopustit, aby se něco podobného v budoucnosti opakovalo.

Po smutném dopoledni jsme neměli moc náladu se ještě někam podívat, tak jsme většinu zpáteční cesty prospali. Abychom výlet zakončili pozitivněji, zastavili jsme se ještě v podvečer v polském městě Zgorzelec. Pěšky jsme po mostě přes Lužickou Nisu přešli do německého Görlitz. Toto město nás mile překvapilo – spousta historicky zajímavých objektů a zmrzlina nás přivedly do veselejší nálady. Ve 21 hodin jsme po náročných třech dnech dorazili zpět ke škole, čímž jsme exkurzi úspěšně ukončili.

Běla Štěpánková, 3.A