Lovci želvušek

Želvušky (Tardigrada) jsou mikroskopičtí bezobratlí živočichové, kteří se vyznačují článkovaným tělem s hlavou a čtyřmi páry končetin zakončenými drápky. Jsou studovány pro svoji schopnost odolávat extrémním teplotám i tlakům, ale také vysokým dávkám radiace. Jsou proto oblíbeným organismem astrobiologů, kteří spekulují o možnosti jejich cestování mezi planetami. Želvušky se díky tomu podívaly již několikrát na oběžnou dráhu.

Na začátku září nás oslovili zástupci Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), kteří zkoumají odolnost želvušek k radiaci, zda bychom se nemohli do výzkumu zapojit sběrem mechů, ve kterých želvušky žijí. Studenti 2.B se s chutí pustili do hledání mechových rostlinek, provedli jejich fotodokumentaci, určili přesnou polohu stanoviště pomocí GPS souřadnic a místo nálezu podrobně popsali. Projektu se také účastní dva seminaristé ze 3. ročníku, kteří využijí poznatků k sepsání seminární práce. Jeden vzorek si naši badatelé ponechali ke svému výzkumu, druhý jsme spolu s daty zaslali na univerzitu.

Na praktickém cvičení z biologie studenti využili své mechy k mikroskopování – stali se lovci želvušek. Nebylo snadné je objevit, ale nakonec naši biologové slavili úspěchy. Kromě želvušek  viděli i další druhy organismů: háďátko obecné, chvostoskoka, roztoče, vířníky, nálevníky a rozsivky. Pozorovaní všech pozoruhodných objektů však není jedinou odměnou. Zástupci UPOL slíbili, že spolupracovníkům z gymnázia zašlou fotografie želvušek, které objeví v dodaných vzorcích, ve vysoké kvalitě. Máme se na co těšit!

Mgr. Alice Čechová