Mladí debrujáři a jejich cesta do Mexika

Klub malých debrujárů (KMD) úspěšně funguje pod vedením Mgr. Pavly Machové při škole již několik let. V loňském školním roce se podařilo zopakovat, a dokonce zdvojnásobit úspěch při nominacích na mezinárodní přehlídku dětských a mládežnických projektů Expo-Sciences (ESI).

Expo-Sciences jsou nesoutěžní multikulturní výstavy, které představují projekty STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) vytvořené dětmi a mládeží z celého světa a také interaktivní exponáty institucí, které se STEAM souvisejí. Díky členství v Asociaci malých debrujárů České republiky měli členové českolipského KMD opět možnost ucházet se se svými projekty o účast na ESI 2023 Mexico.
Porota tentokrát vybrala hned dva projekty „EKO-PET“ a „CHEMISTRY JOURNEY AROUND THE WORLD“.
Samotná přehlídka se konala od 21. do 27. 10. 2023 pod dohledem kouřící sopky na univerzitní půdě UPAEP ve městě Puebla. Adam Špindler, Šimon Janoušek, Klára Cebulová a Lenka Bláhovási připravili projekt „EKO-PET“, který poukázal na možnost recyklace PET láhví pro edukativní účely. Jedním z představených způsobů byla výroba filamentu pro dnes velmi populární 3D tisk, druhým způsobem recyklace byla sbírka fyzikálních a chemických experimentů, při kterých je možné PET láhve využít. Na tento projekt tematicky navázali debrujáři ze Stříbra, kteří prezentovali využití nápojových plechovek při experimentování. Podobně provázané byly i další projekty.

„CHEMICKÁ CESTA KOLEM SVĚTA“  českolipských studentů Michaely Machové, Lucie Nyklové, Pavla Prokopa a Milana Vencla, která přestavovala předměty či pochutiny typické pro různé země a využívala je při chemických experimentech, byla propojena s projektem „FYZIKÁLNÍ CESTA KOLEM SVĚTA“, kde studenti ze Stříbra prezentovali stejné předměty či pochutiny pomocí fyzikálních experimentů. Že jsou všechny projekty úspěšné bylo poznat díky tzv. stickers aktivitě, kdy každý účastník uděloval samolepky projektům, které ho nějakým způsobem zaujaly.

Program Expo-Sciences zahrnuje kulturní a vědecké návštěvy, volnočasové aktivity, workshopy a konference. Do těchto aktivit měli naši studenti možnost se zapojit a svou šanci naplno využili.
Kromě různých cestovatelských zkušeností a zážitků si přivezli spoustu nových nápadů a inspirací pro svoje další studium. Jejich instagramové profily jsou bohatší o desítky nových sledujících a desítky nových profilů sami sledují. Přesně takto se dnes budují mezinárodní přátelství. V neposlední řadě poznali novou zemi a novou kulturu, ochutnali nová jídla. Zjistili také, že ne ve všech koutech světa je znalost anglického jazyka dostačující, a že se občas i další cizí jazyk hodí. Navštívili pyramidy Teotihuacán a Cholula,  prozkoumali pamětihodnosti ve městech Mexico City a Puebla.

Za tuto příležitost a šanci srdečně děkujeme partnerům projektu: Nadaci ORLEN Unipetrol, Libereckému kraji, městu Česká Lípa, městu Kamenický Šenov, Jiřímu Kořínkovi a všem podporovatelům našeho projektu na platformě Startovač. https://www.startovac.cz/projekty/ceskolipsti-debrujari-s-pokusy-kolem-sveta-do-mexika

 Mgr. Pavla Machová