Čeští cestovatelé v průběhu času – přednáška

Ve čtvrtek 16. listopadu naši školu navštívil RNDr. Jiří Martínek, Ph.D., kterého široká veřejnost (včetně mnohých studentů) v posledních měsících zná především jako „doktora Vševěda“. Tentokrát si pro studenty prvního ročníku vyššího gymnázia a zeměpisného semináře připravil přednášku na téma „Čeští cestovatelé v průběhu času“.

Hlavním působištěm RNDr. Martínka je Historický ústav Akademie věd ČR. Kromě badatelské činnosti ještě přednáší studentům na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a na PřF UJEP v Ústí nad Labem. Jsme velmi rádi, že pan dr. Martínek, i přes velmi nabitý pracovní program, přijal pozvání a přijel po půl roce opět do České Lípy. Během poutavého výkladu se všichni přítomní dozvěděli spoustu zajímavých informací. Většina jistě netušila, že k objevování neznámých končin často významně přispěli také rodáci z blízkého či vzdálenějšího okolí – např. Tadeáš Haenke z Chřibské (v Jižní Americe objevil Viktorii královskou) nebo Julius Payer z Teplic (velel polární expedici, která objevila v Severním ledovém oceánu souostroví, které nazvala „Země Františka Josefa“).

Po přednášce následovala „fotogramiáda“ = společné focení studentů z početného fanklubu s přednášejícím spojené s podepisováním fotografií.

Panu RNDr. Martínkovi děkujeme za zajímavou přednášku a doufáme, že nás v blízké době  opět navštíví.

Mgr. R. Tulka