LANTERNA FUTURI na podzim 2023

Téměř celý týden, od 12. do 18. listopadu strávila skupina sedmi žáků na projektu LANTERNA FUTURI v Großhennersdorfu. Pracovali zde po celý týden s dalšími účastníky z Čech, Polska i Německa ve třech tvůrčích dílnách.

 

Letošní podzim na Lanterně proběhl ve znamení divadla, hudby a filmu. Všechny tři dílny pracovaly s tématem „změna“,  jejich úkolem bylo téma změny citlivě vtisknout do připravovaného umění. V den studentstva se konalo závěrečné představení pro rodiče, kamarády, učitele. Týden pilné práce byl na všech účastnících a jejich projektech znát. Užili jsme si  rockový koncert, skvělý film s příběhem a také divadelní představení.

A jak vidí a hodnotí Lanternu naši účastníci:

V divadle nás bylo pouze sedm studentů, takže workshopy byly důvěrné. Téměř všechny workshopy jsme se vždy nejprve učili, jak vlastě hrát, improvizovat a tvořit hry. Finální hra byla vytvořena rychle, protože jsme použili různé scény a postavy z předchozích her, které už jen stačilo správně poskládat… Jako kolektiv jsme vycházeli dobře a napětí mezi námi nevznikalo. Během přípravy závěrečné hry a její premiéry jsme cítil, že je naše nové přátelství pevné. Lanterna je pro mne skvělá zkušenost ve společnosti skvělých lidí. Noel

My, účastnice filmového workshopu, jsme se na projektu Lanterna Futuri po celý týden podílely na produkci krátkého filmu, který v sobě měl mít zabudován námět na téma změna. Náš tým byl složen nejen z českých účastníků, ale také lidí z Polska a Německa. Celou dílnou nás prováděli profesionálové Nico a Karine, kteří nás například naučili, jak pracovat s kamerou, nahrávat zvuk a sestříhat celý film.
První dny jsme se seznamovali, hráli různé hry a diskutovali o tom, co pro nás vlastně téma změna znamená. Pak ale přišla těžší práce. Začali jsme s vymýšlením příběhu filmu, sami si vyráběli rekvizity a vybrali kostýmy. Za středu a čtvrtek jsme stihli natočit všechny potřebné záběry k filmu, které jsme pak sestříhali, přidali soundtrack a dotvořili celý film do jeho závěrečné podoby.
Celý týden jsme si všichni moc užili a nejen, že jsme natočili dobrý film, ale hlavně jsme měli možnost poznat nové lidi a vytvořit si nezapomenutelné zážitky. Sandra, Uly a Róza ze sexty

V týdnu od 12. do 18. listopadu se sedm žáků naší školy zúčastnilo projektu Lanterna futuri v Großhennersdorfu. My jsme se účastnily hudebního workshopu. Po celý týden jsme v různých skupinách vytvářeli své vlastní písničky. Den po dni jsme se učili práci s dechem i melodií a zároveň se tyto nové poznatky objevily v našich písních. Výsledných osm písniček zaznělo v našem podání na závěrečné prezentaci v pátek večer. Koncert doprovázela nervozita i jásání publika a všichni jsme si ho báječně užili. Po celý pobyt nám výborně vařili a všichni byli vstřícní. Byla jsme tam dobrá parta lidí z Polska, Německa a Česka. Celý týden byl skvělý zážitek a odnášíme si spoustu krásných vzpomínek. Eliška a Maruška