Dva poháry z Poháru vědy Zahrada 2024

POHÁR VĚDY 2024 je mezinárodní soutěž, která přináší žákům všech věkových kategorií možnost řešit a prezentovat skupinové badatelské dovednosti v různých oblastech přírodních věd. Do letošního ročníku se zapojili účastníci chemických kroužků a vytvořili dva týmy v kategorii C3 soutěžily Antonie Nováková, Julie Škorpilová, Bára Švajdová a Štěpánka Vávrová, Tereza Urbancová v týmu s názvem PRIMA team. V kategorii C4 pak s ostatními středoškoláky své síly poměřovali Lenka Daniela Bláhová, Klára Cebulová, Adam Eichler, Lucie Nyklová a Šimon Janoušek v týmu s názvem Perpetuum mobile.
Oba týmy měly perné tři měsíce, scházely se pravidelně každý týden a bádaly, prováděly pokusy, fotografovaly, zapisovaly, dokumentovaly. Plnily úkoly, které jim zadavatelé zaslali. Řešení odesílaly a pak s napětím čekaly, jakým počtem bodů budou ohodnoceny.
Úspěchem byl zisk dostatečného množství bodů a titul úspěšného řešitele, navíc oba týmy díky svým výsledkům získaly postup do online regionálního kola Liberecký – Ústecký kraj. Perpetuum mobile se svým vystoupením Barvení tulipánů fyzikálně i chemicky získal 1. místo v kategorii C4 a o týden později pak prvenství v regionu v kategorii C3 vybojoval i tým PRIMA team s vystoupením Slavík a růže. Oba týmy tedy postoupily do ústředního kola.
To proběhlo ve dnech 14. – 16. června 2024 v Praze. Hned první den předváděly týmy pódiový experiment. Mladší sérii pokusů s názvem „Propereme to!“ a starší pokusy s názvem „Zahradnické omyly“. Druhý den pak prezentovaly na stánku svoji práci z korespondenčních kol soutěže.
Už účast na takto náročné soutěži byla pro děti skvělou zkušeností. Třešničkou na dortu jsou ovšem 3. místo týmu PRIMA team a 2. místo týmu Perpetuum mobile ve svých věkových kategoriích. Perpetuum mobile navíc postoupil do mezinárodního kola, které proběhne online 20. září 2024.
Děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci školy a středoškolskému týmu držíme palce v mezinárodním finále.
Mgr. Pavla Machová