Červnová Paříž a Disneyland

Letošní druhý červnový týden se u nás ve škole nesl ve znamení školních výjezdů do zahraničí. Jednou z destinací se pro zhruba 40 studentů a několik pedagogů stala Paříž a nedaleký Disneyland.Na cestu jsme se vydali autobusem v pondělí odpoledne 10. června a v úterý před 8h ranní už jsme vjížděli do vytoužené Paříže. Nutno dodat, že Paříž (stejně jako většina velkých měst) je neustále ucpaná, všudypřítomné „bouchons“ (dopravní zácpy) nám umožnily prohlédnout si spoustu zajímavých památek z pohodlí autobusu. Vzhledem k tomu, že Paříž je pořadatelem letošních olympijských her, které vypuknou v červenci, na různých místech přímo v centru Paříže během naší návštěvy už vyrůstaly tribuny a stavěla se sportoviště. Olympijská nálada byla všudypřítomná, slavná Eiffelova věž je vyzdobena olympijskými kruhy a nedaleko se nachází velké hodiny, které odpočítávají dny, hodiny, minuty a sekundy do zahájení letní olympiády. Výstup na tuto známou pařížskou dominantu se společně s projížďkou na lodi po Seině stali „top“ zážitky u našich studentů.

Během naší úterní návštěvy jsme se podívali například do nádherné Sainte Chapelle, prošli jsme se Lucemburskými zahradami, přesunuli jsme se k proslulé katedrále Notre Dame, která se stále rekonstruuje po velkém požáru, který ji před několika lety velmi poničil. Nasáli jsme uměleckou a bohémskou atmosféru ve čtvrti Montmartre, vystoupali k bazilice Sacré-Coeur a spatřili na vlastní oči slavný kabaret Moulin Rouge.

Ve středu ráno jsme se nejprve vypravili k „la Tour Eiffel“ a vystoupali i vyjeli výtahem až do 3. patra, odkud jsme se kochali nádhernými výhledy, jelikož počasí bylo slunečné. Poté, co si většina z nás nakoupila suvenýry v podobě malých eiffelek, jsme se přesunuli k Louvru. V tomto slavném muzeu se nachází tisíce exponátů a každý si mohl vybrat oddělení, které ho zajímalo a také se vyfotit třeba u skleněné pyramidy, která je neoddělitelnou součástí paláce Louvre. Další zajímavou zastávkou byla moderní čtvrť „La Défense“, kde se nachází mnoho zajímavých moderních budov a soch. Pak už nás čekala večerní komentovaná projížďka po Seině, která se stala nepochybně jedním z nejzajímavějších zážitků. Poslední zastávkou pak byl nasvícený „Arc de Triomphe“ s pomníkem neznámého vojáka.

Ve čtvrtek ráno jsme vyrazili do slavného Disneylandu, který se nachází nedaleko Paříže, kde jsme strávili celý den a odjížděli odtud až v pozdních večerních hodinách. Pro některé studenty se stal tento známý zábavní park vrcholem našeho výletu. Měli jsme možnost vyzkoušet řadu zajímavých atrakcí. Nemá smysl je popisovat, je potřeba zažít to na vlastní kůži. I když nejste zrovna milovníky Disney pohádek a filmů, tak v rozsáhlém parku si každý najde zábavu, která mu bude vyhovovat a nudit se tam rozhodně nebudete 😊.

Mgr. Jana Pěčová