City Bound Round Europe II

Na konci července jsem se zúčastnila City Bound Prague, akce, o které jsem se dozvěděla z webu školy. Do České republiky, tedy do Prahy se sjeli účastníci z pěti zemí, a to Německa, Polska, Kanárských ostrovů, naši drazí sousedé ze Slovenska a náš český tým. Naším přechodným domovem se staly koleje ČVUT na Strahově. Byla jsem ubytována na pokoji se dvěma skvělými dívkami, dvacetiletou Olgou z Německa a šesnáctiletou Laurou ze Španělska. Vycházely jsme spolu skvěle už první den a od té doby jsem věděla, že celý projekt bude zábava.

První den po příjezdu jsme si došli na seznamovací pizzu do nedaleké restaurace a s plnými žaludky potom venku hráli různé seznamovací hry, které vymyslelí skvělí čeští vedoucí Ondra a Péťa – děkuji Vám! V následujícím dni jsme zamířili objevovat strahovské okolí zahrnující Růžový sad, Petřínské zahrady a jiné zajímavosti.
Také jsme si vylosovali našeho "Tajného kamaráda" – celý týden jsme museli být hodní na jednoho člověka, kupovat mu dárečky, psát vzkazy, pomáhat mu. Další podvečer jsme zamířili do Starého Města a zahráli divadlo o stereotypech. Úterý probíhalo spíše ve sportovním duchu, měli jsme olympiádu, například vrh nafukovacím balónem, házení míčků naplněných vodou a trasa se zakrytým zrakem s navigací – vše na základě spolupráce a strategie. My, prasátka, jsme skončili druzí, i když náš výkon při házení kluzkým mýdlem byl otřesný.

Odpoledne jsme zamířili  na City game a užívali si krásné počasí, válení v trávě a plnění těch nejzajímavějších úkolů. Věděli jste, že v pražských obchodech se suvenýry opravdu nevědí, že matrioška je ruská hračka? Dozvěděli jsme se, že Čechům nejvíce chutná guláš, bramborový salát, svíčková a to všechno by dali jako české národní jídlo. Ptali jsme se v angličtině a spolu se bavili také v angličtině. Další den jsme nasadili drsňácké povahy a vyšli si na Graffiti workshop. Naučili jsme se pracovat s barvami ve větším zobrazení, rozvržením a rozdílnými technikami a také si udělali vlastní graffiti a někteří i trička, boty …
V čínské restauraci jsme se navečeřeli a vyrazili dále objevovat Prahu v noci. Někteří se vydali na Václavské náměstí, jiní poseděli na lavičkách před Palladiem, obdivovali jsme výhled z Karlova mostu na Hradčany a hvězdy na nebi. Ten den se spalo opravdu velmi dobře. A museli jsme spát – další den na nás čekala asi nejvíc vyčerpávající a nejdobrodružnější aktivita. Nasedli jsme do objednaného autobusu a šup do Tepfaktoru (http://tepfaktor.cz/), pevnosti inspirované Boyardem. Podle bot byly rozlosovány týmy a nakonec se všichni dostali do té pravé nálady, když nám zaměstanci předváděli první úkol. A jaké úkoly jsme plnili dále? Šplhali jsme, rozeznávali hudební tóny, ručkovali, prolézali, ale také jsme zkoušeli naši chytrost, přesnost a kreativitu. Nepodařilo se nám splnit všechny úkoly, bylo to opravdu velmi těžké a některé úkoly opravdu vyčerpaly všechnu naši fyzickou sílu. I přesto nás všechno moc bavilo a v autobuse jsme se vyspali na večerní grilování.

Poslední den před odjezdem nás čekala další hra, v tomto případě na Vyšehradě – sbírali jsme podpisy různých lidí z různých zemí, fotili se s Číňany a měnili vejce – nejdříve za kapesníky z Hong Kongu, ty za trsátko, až jsme skončili s francouzkým parfémem a dezinfekčními ubrousky z Ameriky. Večer nás čekala krásná večeře s fotkami a balónky.  Všechny nás to dojalo a připomnělo, že se konec už bohužel blíží. Zatancovali jsme si a poslouchali skvělé písně, pak jsme vyčerpaní, ale šťastní padli do postelí.
     

Loučení bylo rozhodně nejsmutnější. Je neuvěřitelné, jak  rychle to uběhlo, se všemi těmi skvělými lidmi bych tam klidně zůstala celé prázdniny. Děkuji své vyučující na gymnáziu za to, že mě seznámila s tímto projektem, Tmelníku a jeho partnerské organizaci  Křišťálovému klíč,  za tuto úžasnou příležitost (a zároveň skvělé paní Valerii Budkové), všem leaderům a také účastníkům. Byl to neuvěřitelný zážitek a nic (ani video, ani fotky) nemůže vyjádřit mé pocity z City Boundu. Určitě jsem nejela naposled a všem bych to pouze doporučila. Díky, Praho!
Alena Brabencová, kvarta A
http://vimeo.com/72505393