Elegance molekuly

„Z chemické laboratoře do lékárny na nejbližším rohu je to často jen pár stovek metrů. Ale molekula léku na téhle cestě projde procesem za stovky milionů dolarů, na kterém se podílejí často tisíce lidí. Tedy ta molekula, která má štěstí a dojde do cíle. Tři takové látky a jejich tři „otce“, z nichž jedním byl i geniální český chemik profesor Antonín Holý, sleduje hra Elegance molekuly. Zkoumá vznik a velice dramatický průmyslový vývoj látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS u více než šedesáti procent pacientů na celém světě.

Otto Wichterle měl svoji slavnou historku o tom, jak na stavebnici Merkur sestrojil přístroj na odstředění prvních kontaktních čoček. Hra Petra Zelenky hledá takový „Merkur“ v životě chemika Antonína Holého. Je to příběh o silné vizi, předvídavosti, štěstí a odměně, která přišla příliš pozdě.“

Tato divadelní hra Dejvického divadla byla dne 7. dubna 2024 přímým přenosem promítána do mnoha kin po celé České republice a v některých místech na Slovensku. Ani českolipští gymnazisté z klubu malých debrujárů si nenechali ujít tuto příležitost a vydali se společně do kina na toto divadelní představení prožít fascinující příběh profesora A. Holého.  Bylo to velmi zajímavé propojení divadelního umění a chemie.

Mgr. Pavla Machová